Agnoosia

Agnoosia ehk tajuvõimetus on võimetus käsitleda sensoorset informatsiooni. See on võimetus ära tunda objekte, inimesi, helisid, kujundeid või lõhnu, mis ei ole tingitud kõne- või mäluhäirest.[1] Tavaliselt seostatakse seda ajukahjustuse või neuroloogilise probleemiga, eriti pärast kuklapiirkonna kahjustust, mis on osa ventraalsest voost. Agnoosia on seotud ajukoore kahjustusega kukla-, oimu- või kiirusagarates.[2] Agnoosia mõjutab ainult ühte meelt,[3] näiteks nägemist või kuulmist.

Etioloogia: ajuveresoonkonna haigused, kasvajad, vingumürgistus, kinnine ajutrauma, kesknärvisüsteemi infektsioonid, samuti võimalik dementsuse korral (kui haaratud peamiselt posterioorne korteks, pigem apertseptsiivset tüüpi).

Agnoosia liigitatakse kolme suuremasse rühma:

  1. visuaalne agnoosia;
  2. auditoorne agnoosia;
  3. taktiilne agnoosia.[4]
  1. "Agnosia".
  2. Kolb, Bryan; Whishaw, Ian Q. (3 March 2003). Fundamentals of Human Neuropsychology. Worth Publishers. ISBN 978-0-7167-5300-1.
  3. Burns, M. S (2004). ""Clinical management of agnosia". Topics in Stroke Rehabilitation. Originaali arhiivikoopia seisuga 28. jaanuar 2013.{{netiviide}}: CS1 hooldus: robot: algse URL-i olek teadmata (link)
  4. "Agnoosia". Originaali arhiivikoopia seisuga 22. juuni 2018.

Developed by StudentB